Otvorena multisenzorska izložba Nataše Jovičić u Nacionalnom muzeju Rumunjske

Izložbu povjesničarke umjetnosti i autorice didaktičkog pomagala DiTacta Nataše Jovičić, u Nacionalnom muzeju Rumunjske u Bukureštu, svečano je 14. listopada 2014. godine otvorila veleposlanica Republike Hrvatske u Rumunjskoj Nj.E. mr. sc. Andrea Gustović Ercegovac. 

Na otvorenju izložbe bili su, uz članove diplomatskog zbora, prisutni i učenici srednje škole za slijepe, stručnjaci, studenti kroatistike, domaćini i kustosi muzeja te mnogobrojni predstavnici rumunjskih medija.



      Multisenzorska izložba Nataše Jovičić, na kojoj je prezentirana Caravaggiova Večera u Emausu postavljena je u umjetničkoj kolekciji Nacionalnog muzeja Rumunjske, u posebnom edukativnom dijelu muzeja. Autorica izložba imala je pri njezinu postavljanju otvorenu mogućnost iskoristiti da svoj rad ne prezentira samo kao DiTacta multisenzirsko pomagalo slijepim i slabovidnim osobama, kao proizvod, već i da iskuša kako to didaktičko pomagalo pretvoriti u koncept, u svojevrsnu izložbu izložbe.
      Nataša Jovičić stoga je odlučila postaviti izložbu kako bi ona posjetitelje asocirala na laboratorij. Reprodukcija slike Večera u Emmausu postavljena je na sredini tog „laboratorija“ na slikarskom stalku. S jedne strane postavljeni su dijagrami koji su potpuno transparentni, a s druge se nalaze dijagrami s podlogom s reprodukcijom djela Caravaggia u boji. Sama ideja vodilja ovakvoga postava je dvostruka i mnogo šira u značenju. S obzirom na to da je se izložba zbiva u Rumunjskoj, namjera autorice bila je podsjetiti posjetitelje na Brancusi atelier. U edukativnom i istraživačkom dijelu muzeja u kojem je smještena izložba mogu se raditi razne radionice za slijepe i videće stručne osobe, te osmisliti poseban rad sa slijepim učenicima srednjih škola. Osim što je izložba dio muzejskog postava, zamišljena je i kao prostor edukacije, što autorici omogućava korak dalje u istraživanju vlastite metodologije.

      Postav prezentacije Caravaggiove Večere u Emausu podsjeća i na izložbu Rebecce Horn u Londonu u Serpentine Gallery. Autorica je izabrala ovakav postav želeći napraviti hommage Hornovoj, prizivajući u sjećanje dio njezine izložbe u kojem je u nizu izložila bijele štapove slijepih koji se sami pokreću. Tako je Nataša Jovičić u niz postavila 2 x 5 dijagrama i osvijetlila ih lampicama koje podsjećaju na operacijsku dvoranu, čime se odmah nameće i asocijacija laboratorija.
     
      Metodologija koju je Nataša Jovičić osmislila temelji se na izradi taktilnih dijagrama otisnutih u staklu, koji analiziraju i prevode sliku rastavljajući je u pet različitih slojeva (pet taktilnih dijagrama) na kompoziciju, dubinu, svjetlost, detalje i boju, koji samo zajedno pročitani donose cjelokupnu sliku. Svakoj prikazanoj boji dodijeljena je različita tekstura, a opipom teksture slijepa osoba može dobiti ideju o rasporedu boja. Audio zapis, kao dodatno didaktičko sredstvo, donosi vrlo detaljan opis umjetničkog djela, slijedeći okvire koje je uspostavila Nataša Jovičić, a koji se temelje na pravilima tumačenja slike slijepim osobama s dodatnim objašnjenjem vezanim uz dijelove slike koje slijepa osoba percipira na drugačiji način.

      Taktilna galerija sastavni je dio muzejskog postava i ima neprocjenjivu ulogu u edukaciji slijepih i slabovidnih osoba, ali i osvještava i širu društvenu i kulturnu javnost o potrebama ljudi s posebnim potrebama. Audio vodstvo postoji na hrvatskom, engleskom i rumunjskom, a pripremljeno je i na turskom jeziku, s obzirom na to da će ova izložba, nakon Rumunjske, biti predstavljena i u Turskoj.

      Caravaggiova Večera u Emmausu, izložena kreiranom laboratoriju u Nacionalnom muzeju Rumunjske bila je prošle godine izložena u Westminsterskoj palači u Londonu i proglašena događajem godine. Izložba u Rumunjskoj, čija je kustosica Codruta Croceanu uz suradnju cijelog tima odjela za obrazovanje Nacionalnog muzeja Rumunjske, bit će za javnost otvorena mjesec dana. Izložba u Rumunjskoj gostuje nakon uspješne izložbe u Nacionalnom muzeju Finske – Ateneum.
      Multisenzorsku izložbu i galeriju slika za slijepe osobe podržava Ministarstvo kulture RH i Zaklada „Hrvatska kuća“ koja je program Nataše Jovičić uvrstila u godišnji program te će njezine izložbe posjetiti i muzeje i galerije zemalja regije i Jugoistočne Europe.

























Najave