„Ova izložba stručnjacima i ljubiteljima umjetničke avangarde donosi uvid u mnoge pokrete, estetike, stanje duha, ali ona ima i nepredvidiv, a važan prosvjetiteljski cilj. Već na prvi pogled možemo ustanoviti različito shvaćanje realnog života, kao i koliko se on udaljava od političke zbilje.
Mi i naši suvremenici smo zato dužni oteti zaboravu ideje koje su stvarale novu duhovnost ali nikada više ne vezujući umjetnost uz bilo koju ideologiju. Ova kronologija nas upozorava koliko je to bilo fatalno“, ustvrdila je ministrica kulture Andrea Zlatar Violić pri otvaranju izložbe
Prvi svjetski rat i avangardna umjetnost: Dekonstrukcija – konstrukcija u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU), kojom je, između ostaloga, u Hrvatskoj započela središnja svečanost obilježavanja stote godišnjice početka Prvoga svjetskog rata.
FOTO: HINA
Predstavljene su futurističke, dadaističke, zenitističke, nadrealističke i druge publikacije, te kolaži i grafička djela umjetnika avangardnih pokreta, a posjetiteljima je na uvid prvi put dano 18 futurističkih manifesta, uz iscrpne sažetke na hrvatskom jeziku.
Ministrica je naglasila i kako je povijesti prepušteno tumačenje uzroka i posljedica političkih zbivanja u Europi i našeg podneblja, onog doba kojeg tek počinjemo istraživati, i nadodala kako nam ostaje umjetnost i stvaralaštvo istog razdoblja koje je u nas itekako značajno i koje je u mnogim stvarima odlučilo o suvremenom razumijevanju umjetnosti i kulture.
„Živimo u vremenu kada je zahtjev za brzinom pretvorio život u grozničavu trku. Ova nas izložba pak“ istaknula je, „uvodi u svijet umjetnosti koji problematizira ideju napretka, shvaćenoga kao tehnološki napredak, suprotstavljajući mu stajalište umjetnosti da napretka uopće nema“.
Podsjetila je da se danas početak Prvoga svjetskog rata obilježio i u belgijskome Ypresu, ali i na činjenicu da je prije nekoliko dana obilježen Svjetski dan izbjeglica kojih je danas u svijetu više od 50 milijuna.
„I dok mi“, rekla je Zlatar Violić, „večeras imamo povlasticu da otvaramo izložbu, činjenica da su toliki ljudi morali napustiti svoje domove, upućuje nas na potrebu da naučimo živjeti s drugima“.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je da je večerašnja izložba jedan u nizu događaja kojima se obilježava stoljeće od početka Prvoga svjetskoga rata s porukom za mirom i tolerancijom kako se nešto slično više nikada ne bi dogodilo.
Kustos izložbe Branko Franceschi istaknuo je kako je obljetnica početka Prvoga svjetskog rata platforma za predstavljanje fascinantne avangarde umjetnosti koja je nastajala početkom 20. stoljeća i u potpunosti promijenila položaj umjetnika u društvu jer su oni prestali biti izolirani u svojim estetikama i postali sastavni dio društva.
Nešto ranije u Muzeju za umjetnost i obrt, 26. lipnja 2014., u organizaciji međunarodne književne mreže Traduki, Udruge Links iz Beograda i Udruge Kurs iz Splita, a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske dr. sc. Ive Josipovića, otvorena je izložba Hassana Abdelghanija
1914: From a distance. Potom je predstavljen prvi broj novina
Beton International urednika Alide Bremer i Saše Ilića, a kao uvod u diskusiju i književnu večer na temu suvremenog pogleda na događaje od prije stotinu godina. Pomoćnik ministrice Vladimir Stojsavljević, obratio se prisutnima u ime Ministarstva kulture, a u ime predsjednika savjetnica i osobna izaslanica predsjednika Josipovića mr. sc. Zrinka Vrabec Mojzeš. (MK/Hina)
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
Najave