U trenutku kada se Europa sprema obnoviti svoj Parlament i Komisiju, želimo prizvati pozornost građana, političkih vođa i europskih čimbenika.
Ako mnogi naši sugrađani ne vjeruju više u europsku ideju, uvjereni smo da se obnova i nada odvijaju poglavito kroz kulturu i stvaralaštvo.
Kultura je, u svoj svojoj raznolikosti, ono što nas ujedinjuje. Ona je, bez sumnje, naša specifičnost i svakako naše opće dobro. Doprinosi oblikovanju i izgradnji ove Europe, učvršćuje njezin identitet i hrani njezinu ekonomsku dinamičnost.
Naš kontinent već je stoljećima zemlja stvaranja u kojoj cvjetaju kreativnost, raznolikost i originalnost.
Danas, međutim, ima mjesta sumnji: je li učinjeno sve da Europa i ostane ta zemlja slobode i vitalnosti stvaranja?
Ekonomska, politička i moralna kriza kroz koju prolazimo prijeti kulturnim težnjama našega kontinenta.
U mnogim je državama kultura bila jedna od prvih žrtava proračunskih ograničenja.
Pa ipak, umjetnici i stvaraoci donose temeljni doprinos vrijednostima europskog društva kao i njegovoj ekonomiji. Kultura predstavlja važni dio europskog obilja i stvara radna mjesta; izvor je kohezije naših društava i sama je u stanju graditi europski identitet. Riskiranje, angažman i sloboda umjetničke geste moraju biti podržani i ohrabrivani.
U cilju obrane kulturne iznimke i zahtjeva za strogim provođenjem UNESCO-ve konvencije o zaštiti i promociji različitosti kulturnih izraza, prošle smo godine, tijekom trgovinskih pregovora između Europske unije i Sjedinjenih američkih država, ustali protiv. Zbog toga što vjerujemo u budućnost europskoga stvaranja, zbog toga što smo posvećeni tome da javnost i dalje ima pristup našim djelima.
Kultura u Europi snažna je zbog svojih različitosti, raznolikosti izričaja, jezika. Pa ipak, postoji rizik da ta raznolikost bude dovedena u pitanje europskim politikama koje nemaju povjerenja u kulturnu politiku i prečesto su popustljive i pasivne spram multinacionalnih internetskih tvrtki.
Digitalna revolucija prilika je za kulturu. Kultura je također prilika za digitalni svijet jer intelektualna djela su mu neophodno gorivo i kisik. U to smo uvjereni. Pod uvjetom, međutim, da je ne preotmu monopolistička poduzeća i da u Europi postoje pravila igre kako bi se održala dva stalna načela potpore stvaralaštva: posrednici sudjeluju u financiranju stvaranja; kulturna dobra i usluge uživaju mogućnost specifičnih i olakšanih fiskalnih pravila.
Bitno je pitanje modernizacije naših kulturnih politika da se u ekonomiju kreiranja integriraju elektronički medijski posrednici i, osobito, pružatelji internetskih usluga. Pitanje je to i jednakosti među onima koji posreduju kulturna djela, kao i izazov za budućnost.
U tom kontekstu:
Potpisnici Apela su: Keren Ann, Lucas Belvaux, Pablo Berger, Julie Bertucelli, John Boorman, Fred Breinersdorfer, Peter Brook, Jean-Claude Carrière, Marc Cerrone, Boris Charmatz, Stijn Coninx, Vladimir Cosma, Luc Dardenne, Jacob Desvarieux, Dominique A, Pascal Dusapin, Yves Duteil, Thomas Dutronc, Jacques Fansten, Stephen Frears, Costa Gavras, Jochen Greve, Agnès Jaoui, Jean-Michel Jarre, Michel Jonasz, Issam Krimi, La Grande Sophie, Maxime Le Forestier, Les Brigitte, Blanca Li, Daniele Luchetti, Lars Lundström, Macha Makeieff, Bruno Mantovani, Radu Mihaileanu, Passi, Benoît Peeters, Jean-Paul Salomé, Jordi Savall, Vokler Schlöndorff, Eric Serra, Hugh Stoddart, Béla Tarr, Bertrand Tavernier, Joachim Trier, Enrique Urbizu, Jaco Van Dormael
(http://culturecommunication.