• 22-04-2024

    Mogućnost promjene uz priručna sredstva

     

    Proteklog vikenda otvoren je Hrvatski paviljon na 60. Međunarodnoj izložbi vizualnih umjetnosti – La Biennale di Venezia gdje se Hrvatska predstavlja s projektom Priručnim sredstvima umjetnice Vlatke Horvat i kustosice Antonije Majača. Smješten u venecijanskoj četvrti Cannaregio, u obnovljenoj bivšoj stolarskoj radioni Fàbrica 33, paviljon je na svečanoj ceremoniji održanoj u vrtu ispred paviljona, uz Vlatku Horvat i Antoniju Majača, otvorila ministrica kulture i medija Republike Hrvatske, dr. sc. Nina Obuljen Koržinek

     

    *Hrvatski paviljon – Vlatka Horvat, “Priručnim sredstvima” / fotografije: Hugo Glendinning

     

    Okupljenim brojnim internacionalnim i domaćim posjetiteljima prva se obratila umjetnica Vlatka Horvat koja se posebno osvrnula na načela solidarnosti i povjerenja koja je uspostavila s umjetnicima pozvanima da sudjeluju u projektu Priručnim sredstvimaa kojih je u ovom trenutku više od 200. Svi oni pristali su poslati svoje umjetničke radove u Veneciju putem kurira, ne koristeći niti jedno službeno, uvriježeno, komercijalno sredstvo dostave te tako sudjelovati u kreiranju Hrvatskog paviljona, odgovarajući na generalnu temu 60. Venecijanskog bijenala Stranci posvuda. “Ovaj projekt zamišljam kao mogućnost promjene koja ne dolazi uz pomoć monumentalnih struktura ili projekata, već uz pomoć drugih ljudi, uz pomoć prijateljstva, povjerenja i vjere da je promjena moguća uz priručna sredstva, ona koja su nam pri ruci. Na jednom od prvih kolaža koje sam napravila u okviru ovog projekta, razigranom vizualu s višestrukim krugovima u šarenim bojama izdignutom iznad brodića koji prevozi venecijanski otpad, taj se banalni svakodnevni prizor uz moju intervenciju pretvara u nešto izuzetno lijepo, u izlazeće sunce.” 

     

    *Vlatka Horvat, “Venice (at Hand) #20”, 2024.
    *Vlatka Horvat, “Venice (at Hand) #24”, 2024.
    *Vlatka Horvat, “Venice (at Hand) #35”, 2024.

     

    Kustosica projekta Antonia Majača istaknula je posebnosti projekta u kontekstu 60. Venecijanskog bijenala: “Ono po čemu je ovaj projekt zaista specifičan jest što se usuđuje misliti van uvriježene paradigme ‘spektakularnog projekta nacionalnog paviljona’ i realizira se kao višestruka razmjena među umjetnicima_cama koji žive u zemljama u kojima nisu rođeni_ne, oni su stranci, službeno čak i u Hrvatskom paviljonu. Kao što znate, svjedočimo razmjeni umjetničkih djela bez službenih sredstava transporta, a upravo to što je uobičajenim procesima postavljanja izložbe prikriveno, ovdje je otkriveno i na tome je procesu razmjene i alternativne logistike poseban fokus. Projekt je jedinstven i po tome što ne proizvodi nikakav dodatni ekološki otisak: ‘parazitiramo’ na postojećim putovanjima za dostavu radova i surađujemo s lokalnom organizacijom Rebiennale | R3B proizašlom iz aktivističke inicijative koja je normalizirala reciklažu građevinskog materijala proizašlog s prijašnjih izložbi s prošlih bijenala. Tako je i postav Hrvatskog paviljona inicijalno građen tako da mu se lakše omogući druga namjena.”

    Kratka ceremonija otvorenja završila je govorom ministrice dr. sc. Nina Obuljen Koržinek koja je, uz zahvale autorskom timu Hrvatskog paviljona na produkciji zahtjevnog projekta i posjetiteljima na dolasku i pažnji, posebno istaknula odgovor projekta na temu bijenala, putem svojih bogatih interakcija i kontakata s raznim umjetnicima_cama i kuririma stavljajući u fokus pitanje odnosa prema drugima, prema nepoznatome i prema predrasudama, na način koji je danas neophodan kako bismo surađujući s drugima suzbijali strahove i predrasude. “Znamo da kad nema predrasuda, nema niti sukoba. Uz tu umjetničku poruku projekta, osjećam i duboku, humanu poruku koja odgovara strahovima i izazovima današnjice.”

     

    *fotografije: Hrvoje Franjić

    *Otvorenje Hrvatskog paviljona / foto: Hrvoje Franjić

    *fotografije: Hugo Glendinnning

    *fotografije: Hugo Glendinnning

     

    Smješten u intimnom prostoru Fàbrica 33 u venecijanskoj četvrti Cannaregio – Fondamente Nove, Hrvatski paviljon predstavlja dinamičnu igru trodimenzionalnih struktura, slika i crteža, a postav paviljona mijenjat će se za cijelo vrijeme trajanja bijenala. Paviljon će istovremeno služiti i kao privremeni atelje umjetnice Vlatke Horvat tijekom čitavog bijenala.

    Šezdeseto Venecijansko bijenale traje od 20. travnja do 24. studenog, a Hrvatski paviljon moguće je posjetiti svakog dana od 11 do 19 sati u periodu do 30. rujna te od 10 do 18 sati u razdoblju od 1. listopada do 24. studenog.

    O aktualnom Hrvatskom paviljonu čitajte i na sljedećim poveznicama: Procesi razmjene i načela solidarnosti i Paviljon kao mjesto susreta i solidarnosti.

     

     

  • ► SADRŽAJ ONLINE MAGAZINA VIZKULTURA.HR FINANCIJSKI PODUPIRU


    Projekti "VIZKULTURIRANJE DRUŠTVA" I "REFLEKSIJE AKTUALNOG" u 2023. bili su sufinancirani sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije


    Online magazin Vizkultura.hr i projekt "Instrospekcije galerijskog" u 2024. su sufinancirani sredstvima Ministarstva kulture i medija RH


    Online magazin Vizkultura.hr te projekti "DIJALOZI S UMJETNIČKOM SCENOM" "VIZKULTURIN PODCAST I IZLOŽBE" te "KRATKI, ANIMIRANI I EKSPERIMENTALNI FILM" sufinancirani su sredstvima Grada Zagreba